Zabytkowa zagroda Czernikiewiczów w Bodzentynie

Kojarząca się ze skansenem zabytkowa zagroda to miejsce, w którym czas zatrzymał się w XIX i na początku XX wieku.

Budowla to jeden z tak zwanych obiektów in situ. Co to oznacza? Jest to zabytkowy budynek, którego nie przeniesiono do skansenu lecz pozostał on “na swoim miejscu”. Nie oznacza to, że zagroda jest pozostawiona samej sobie - czuwa nad nią Muzeum Wsi Kieleckiej.

Bodzentyńska Zagroda Czernikiewiczów to przykład ciekawej, drewnianej architektury miasteczek Kielecczyzny, których mieszkańcy trudnili się przede wszystkim rolnictwem. To właśnie profesja gospodarzy nadała kształt całemu założeniu.

Klimatyczna zagroda składa się z budynku mieszkalnego, budynków gospodarczych oraz wozowni. Całość ułożona jest na planie czworoboku, który zamyka dodatkowo drewniane ogrodzenie. Kryte gontem budynki zbudowane są z drewna często występującej tu jodły.

Warto wiedzieć, że budynki zagrody nie powstały w jednym czasie. Najstarsze fragmenty zagrody powstały już w 1809 roku. Izby mieszkalne powstały później - w drugiej połowie XIX i w latach 20. XX stulecia.

Choć dziś zagrody nie zamieszkują już gospodarze, możesz wejść do środka i zobaczyć, jak mieszkali lokalni małomiasteczkowi, średnio zamożni rolnicy w minionych wiekach.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...