Rezerwat Kręgi Kamienne

50°58'04"N 20°34'38"E (50.96789, 20.57731)

Kręgi Kamienne – gm. Miedziana Góra, 1994, rez. przyr. nieożyw., pow. 12,75 ha, odsłonięcia piaskowców dolnotriasowych z unikatowymi zespołami struktur sedymentacyjnych, cenne zabytki kultury materialnej.

Z Zagnańska udajemy się przez Samsonów do Tumlina-Węgli. Tu na grzbiecie pasma Wzgórz Tumlińskich stoi kościół zbudowany w końcu XVI w. z piaskowca tumlińskiego, wyróżniającego się czerwoną barwą. Niedaleko, na zboczu Góry Grodowej (399 m n.p.m.), znajduje się kamieniołom, w którym piaskowce te są wciąż wydobywane.

Część góry jest objęta ochroną w ramach rezerwatu Kamienne Kręgi. Jego nazwa odwołuje się do kamiennych kręgów z VIII–IX w. będących słowiańskim miejscem kultu istniejącym tu we wczesnym średniowieczu. Na grzbiecie, którym przechodzi czerwony szlak pieszy, wznosi się kamienna kaplica z 1850 r., a tuż poniżej zobaczyć można odsłonięte w niewielkim wyrobisku dolnotriasowe piaskowce tumlińskie.

Samochód można zostawić na skraju lasu na końcu wiejskiej dróżki, odbijającej do szosy Samsonów – Miedziana Góra naprzeciwko szkoły w Tumlinie-Węglach lub na parkingu obok kościoła i cmentarza w tej miejscowości. Do rezerwatu wiedzie stąd czerwony szlak pieszy.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...