Chmielnik

Chmielnik jest położony na pograniczu Pogórza Szydłowskiego i Niecki Nidziańskiej.

Nazwa miasta wiąże się ściśle z uprawą chmielu używanego do produkcji piwa. Pierwsze pisemne wzmianki o miejscowości wiążą się z potężną, choć przegraną bitwą stoczoną w 1241 r. przez rycerstwo polskie z Tatarami. Na przełomie XVI i XVII stulecia Chmielnik był jednym z ważniejszych centrów polskiego kalwinizmu.

Spacerując po mieście, warto zwrócić uwagę na zabytkowy XVI-wieczny układ urbanistyczny z dużym rynkiem oraz zabudowę starówki, m.in. na okazałą kamienicę, w której gościł niegdyś Józef Piłsudski. Do najstarszych budynków Chmielnika należy kościół p.w. św. Trójcy, prawdopodobnie miejsce pochówku fundatora miasta. W XVI wieku pełnił on funkcję protestanckiego zboru, a później był siedzibą synodów różnowierczych.

Pamiątką po żydowskiej społeczności Chmielnika jest zrewitalizowana synagoga wzniesiona w 1634 r. Obecnie stanowi ona centrum kultury żydowskiej województwa świętokrzyskiego i jest siedzibą Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego „Świętokrzyski Sztetl”.

Warto wiedzieć, iż w Chmielniku regularnie organizowany jest Festiwal Dni Kultury, który gromadzi liczne rzesze zainteresowanych tą tematyką.

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...