Pozostałości zakładu wielkopiecowego i muru obronnego w Bobrzy

Bobrza, ul. Urzędnicza 8, 26-085 Miedziana Góra
50°58'40"N 20°31'42"E (50.9779, 20.528483)

Niezwykle malownicze ruiny dawnego zakładu wielkopiecowego w Bobrzy do dziś świadczą o kunszcie, z jakim XIX-wieczni budowniczowie tworzyli poszczególne obiekty Staropolskiego Okręgu Przemysłowego.

Uwagę spacerujących tu turystów przyciągają dziś przede wszystkim pozostałości muru oporowego. Ta spektakularna budowla ma ponad 500 metrów długości. Jest wysoka na ok. 15 metrów. Zadziwia również szerokość całej konstrukcji - w podstawie sięga 5 metrów, zwężając się w koronie na ok. 3,5 metra. W pobliżu znajdziesz też pozostałości hali fabrycznej oraz węgielni.

Miejsce wybrane na XIX-wieczny zakład przemysłowy nie było przypadkowe. Tradycje przemysłowe okolicy sięgają XVI stulecia, kiedy to zarządzający tymi terenami biskupi krakowscy sprowadzili włoskich hutników, powierzając im rozbudowę istniejących kuźnic.

W XIX stuleciu Bobrza stała się miejscem jednej z kluczowych inwestycji zmierzajácych do uprzemysłowienia ziem Królestwa Polskiego. Według planów miał tu powstać imponujący ośrodek hutniczy. Prac podjęto się już w 1824 roku. Według ambitnych założeń miało tu pracować 5 wielkich pieców z odpowiednim zapleczem: pojemnym składem zasilającego je węgla drzewnego, a także halami do przygotowania wsadu do wielkich pieców, halą fabryczną i magazynami.

Obiekty te zorganizowano na 2 poziomach, które oddzielał od siebie właśnie mur oporowy wzniesiony na planie podkowy z lokalnego czerwonego piaskowca.

Budowa szła w dobrym tempie - znaczną część ukończono już w 1826 roku. Niestety, prace przerwała powódź. Kolejnym ciosem dla zakładu w Bobrzy był wybuch powstania listopadowego w 1830.

Dalsze lata także nie były dla tego założenia szczęśliwe. Zmiany w technologii produkcji żelaza, a przede wszystkim ogólne odejście od technologii opartej o węgiel drzewny sprawiły, że inwestycję w Bobrzy uznano za nieopłacalną.

Pierwotne ambitne plany nigdy zatem nie zostały zrealizowane. Działającą tu do 1863 roku gwoździarnię dopadło kolejne nieszczęście - budynki uległy uszkodzeniu podczas stoczonej tu jeden z bitew powstania styczniowego.

Dziś ruiny zakładu wielkopiecowego to jeden z obiektów na Świętokrzyskim Szlaku Zabytków Techniki.

Malownicze ruiny są miejscem wielu lokalnych imprez, wśród których zdecydowanie wyróżnia się sierpniowe święto pieroga świętokrzyskiego w Bobrzy.

Jeśli właśnie dopadło Cię zmęczenie, możesz odpocząć przy miejscu na grill i ognisko.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...