Dlaczego pałac w Kurozwękach każdego roku należy do najchętniej odwiedzanych atrakcji turystycznych regionu? Być może dzieje się tak, gdyż na każdego turystę, niezależnie od wieku i zainteresowań, czekają atrakcje, których próżno szukać w innych miejscach w Polsce.
Sercem całego zespołu jest okazały pałac. Jego barokowo-klasycystyczna fasada widoczna jest między koronami drzew. Wędrując parkiem w stronę pałacu zwróć uwagę na chlubę całego założenia, monumentalne platany. Przy jednym z nich zaczyna się trasa zwiedzania parku i pałacu.
Najdawniejsza historia rezydencji związana jest z rodem Kurozwęckich herbu Poraj, którzy w średniowieczu piastowali istotne funkcje państwowe. Z ich fundacji już w 2. połowie XIV wieku, na wzniesieniu przy podmokłym rozlewisku rzeki Czarnej, powstał zamek rycerski, w kolejnych stuleciach rozbudowywany przez kolejnych przedstawicieli Poraitów.
W XVI stuleciu córka Hieronima Kurozwęckiego, Anna, poślubiła Jana Lanckorońskiego, wzbogacając dobra tego możnowładczego rodu swoim posagiem, w którym znalazł się także kurozwęcki pałac.
Kolejne prace budowlane dążyły do scalenia architektonicznego i funkcjonalnego zamku, co nastąpiło ostatecznie dopiero na przełomie XVII i XVIII stulecia. Kształt klasycystyczno-barokowej rezydencji nadali mu dopiero kolejni właściciele - ród Sołtyków.
W XIX stuleciu pałac przeszedł na własność Popielów. Rodzina na skutek dziejowej zawieruchy utraciła pałac na niemal 50 lat. Od 1991 znów zarządzają kurozwęckim pałacem.
Wycieczkę z przewodnikiem docenią przede wszystkim wielbiciele historii i architektury. Pałac w Kurozwękach jest bowiem jednym z niewielu zabytków w Polsce, w murach którego zachowały się kolejne zmiany stylów: od rycerskiego zamku, przez dwór obronny po barokowo-klasycystyczną rezydencję.
Przewodnik zwróci też Twoją uwagę na znajdujące się na terenie pałacu budynki - oficynę, oranżerię i stajnie. W pałacu zwiedzisz między innymi imponującą salę balową, kameralne salony i efektowny taras widokowy. Wewnątrz znajdziesz też muzeum, gdzie zobaczysz cenne pamiątki gromadzone przez rodzinę Popielów.
Jeśli znasz już pałac i jego historię, czas na odpoczynek. W pałacowej kawiarni, restauracji czy lokalnym browarze możesz spróbować lokalnych pyszności. Specjalnością zakładu jest podawane tu mięso z bizona.
Po przerwie czas na dalszą część atrakcji. Obowiązkowym punktem wycieczki do Kurozwęk jest wjazd westernowym wozem do zagrody bizonów amerykańskich. Najmłodsi z pewnością docenią wizytę u sympatycznych mieszkańców mini Zoo.
Od lipca do końca września turyści odwiedzający Kurozwęki gubią się na ścieżkach labiryntu w kukurydzy.
Okolice Kurozwęk to wspaniały teren, który zwiedzać możesz z perspektywy końskiego grzbietu podczas organizowanych tu rajdów.