Świętokrzyski Park Narodowy

ul. Suchedniowska 4, 26-010 Bodzentyn
50°54'43"N 20°54'42"E (50.91203, 20.91179)

Jeden z najstarszych parków narodowych w Polsce już od ponad 70 lat stoi na straży urozmaiconego świata roślin i zwierząt oraz historii naszej planety spisanej w skałach budujących najcenniejsze pasma Gór Świętokrzyskich.

Obecnie Park swoim zasięgiem obejmuje nie tylko część Łysogór (z najwyższymi szczytami Gór Świętokrzyskich - Łysicą i Łysą Górą), lecz także Chełmową Górę, fragmenty Pasma Klonowskiego oraz fragmenty dolin - Wilkowskiej i Dębniańskiej.

Puszcza (nie tylko) Jodłowa

Tak lasy porastające najwyższe szczyty Gór Świętokrzyskich określał związany z tym terenem Stefan Żeromski. Obecnie tereny leśne zajmują aż 95% obszaru całego parku.

Wędrując szlakami prowadzącymi przez park spotkasz tu jednak nie tylko jodły, ale też ponad 40 gatunków innych drzew w tym buki, sosny czy dęby. Na Chełmowej Górze zobaczysz unikalny podgatunek modrzewia europejskiego, nazywany modrzewiem polskim.

Dzikie życie
Leśny charakter Parku wpływa też na świat zwierząt. Co ciekawe, żyją tu wspólnie gatunki, które, by przetrwać, potrzebują różnego środowiska - lasów górskich czy nizinnych, a także środowisk otwartych i wodnych.

Park stwarza warunki do życia 45 gatunkom ssaków. Licznie występuje tu sarna. Coraz częściej w leśnej gęstwinie pojawia się też zwierzę uwiecznione w symbolu parku - jeleń. Nocą aktywnych jest tu aż 10 gatunków nietoperzy.

Wśród drzew Parku przestrzeń do życia znajduje aż 170 gatunków ptaków. Najłatwiej dostrzec jest krążące nad lasem i polami myszołowy i pustułki. Jeśli dobrze się rozejrzysz, wśród drzew przy szlaku możesz wypatrzyć kolorową sójkę.

Planujesz nocleg w otulinie parku narodowego? Może się zdarzyć, że wiosną usłyszysz pohukiwanie puszczyka.

Wprawne oko turysty wypatrzy też gady - jaszczurki, padalce, gniewosze plamiste i stroniące od szlaków pieszych żmije.

Historia ziemi…
W Świętokrzyskim Parku Narodowym spotkamy piaskowce, których historia sięga nawet pół miliarda lat. Spotkamy je na gołoborzu - unikalnym śródleśnym rumowisku skalnym na Łysej Górze.


… i człowieka
Na to, jak park wygląda obecnie, ogromny wpływ miała działalność człowieka. Najbardziej charakterystyczne miejsce - Łysa Góra - kojarzy się z trwającym tu od wieków klasztorem i miejscem dawnego kultu pogańskiego.

Idąc lub jadąc rowerem ścieżką edukacyjną po północnej stronie Łysogór zobaczysz natomiast ślady dawnej kolejki wąskotorowej wożącej towary, drewno i pasażerów z Zagnańska na Święty Krzyż.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...