Teren tego rozległego rezerwatu rozciąga się aż na trzy graniczące tu ze sobą województwa: świętokrzyskie, lubelskie i podkarpackie.
W tym miejscu nad Wisłą idealne warunki do życia znalazło wiele gatunków ptaków. A amatorzy fotograficznego safari z pewnością znajdą idealne warunki na bezkrwawe łowy. Sam rezerwat obejmuje zarówno koryto Wisły, jak i część rzecznej doliny - od ujścia Sanu do ujścia Sanny, czyli ciągnie się na odcinku o długości ponad 15 kilometrów.
Doskonale czują się tu szczególnie ptaki siewkowate. To zwierzęta, które oprócz sztuki latania doskonale opanowały też techniki pływackie, a ich ciała z długimi i wąskimi skrzydłami dodatkowo im to ułatwiają. I tak swoje siedliska mają tu rybitwy (rzeczna i białoczelna), mewa pospolita czy sieweczka obrożna. Ptaki te żyją gniazdują na trudno dostępnych dla człowieka piaszczystych wiślanych łachach. Ich młode są bardzo samodzielne - już po wykluciu potrafią samodzielnie pobierać pokarm.
Spotkasz tu także zimorodka i remiza, a także inne gatunki ptaków, które upodobały sobie siedliska wodne - cyraneczkę, nurogęś czy perkoza.