Pałac Małachowskich w Białaczowie

ul. Piotrkowska 21, 26-307 Białaczów
51°17'55"N 20°17'10"E (51.298767, 20.28615)

Pałac (przypominający warszawski belweder), zbudowany około 1800 roku według projektu Jakuba Kubickiego, jest przykładem stylu klasycystycznego już z założenia palladiańskiego (pałacu połączonego ćwierć kolistymi galerami w neogotyckim parku krajobrazowym, z oranżerią i sztucznymi ruinami projektu F. M. Lanciego), popularnego w XVIII wieku w Polsce i wielu krajach Europy (m.in. Anglia, Rosja, Czechy).

Obiekt złożony jest z budynku głównego, oraz połączonych z nim dwóch ćwierćkolistych galerii. Jedna z nich (wschodnia) łączy się z pawilonem. Wejście główne poprzedzone jest czterokolumnowym portykiem zwieńczonym trójkątnym naczółkiem. Przed wejściem znajduje się okrągły podjazd paradny. Od strony ogrodu znajduje się wysunięty ryzalit poprzedzony niewielkim tarasem. Wnętrze pałacu zostało wykonane w charakterze dwutraktu (układ komunikacyjny budynku z sienią jako główną jego częścią).

Na uwagę zasługują wnętrza pałacu. Zachowały się bogate dekoracje malarskie i stiukowe. Reprezentacyjne sale wzorowano na warszawskich łazienkach. Warto wspomnieć, iż na terenie zespołu pałacowo-parkowego „Białaczów” kręcone były sceny do filmu pod tytułem „Zimna wojna” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego.

Film ten zdobył między innymi pięć nagród Europejskiej Akademii Filmowej (dla najlepszego filmu, reżysera, aktorki, montażysty oraz scenarzysty), cztery Złote Lwy (dla najlepszego filmu oraz za muzykę, dźwięk, a także nagrodę specjalną), a Paweł Pawlikowski został uznany za najlepszego reżysera podczas Festiwalu Filmowego w Cannes.

Aktualnie „Zimna wojna” otrzymała cztery nominacje do nagród Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych (BAFTA), w kategoriach najlepszy film nieanglojęzyczny, najlepszy reżyser, najlepszy scenariusz oryginalny oraz najlepsze zdjęcia, a także nominację do nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej (Oscar) w kategorii najlepszego filmu nieanglojęzycznego, reżysera i zdjęć. Ponadto obraz Pawła Pawlikowskiego został nominowany przez Francuską Akademii Sztuki i Techniki Filmowej (Cezar) w kategorii najlepszego filmu zagranicznego.

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...