Każdy, największy nawet pisarz, był kiedyś dzieckiem. Warto wracać do tej myśli pochylając się nad lekturą jednego z wielu dzień Stefana Żeromskiego. A potem trzeba udać się na wycieczkę do stolicy województwa świętokrzyskiego - miasta, które z pewnością miało wpływ na wrażliwość literacką pisarza.
Wątki dotyczące Kielc znaleźć można na kartach Dzienników i powieści Żeromskiego. Nic dziwnego - w roku 1874 jako 10-letni chłopiec rozpoczął naukę w Męskim Gimnazjum Rządowym. Z tą właśnie szkołą związany był przez 12 kolejnych lat. W budynku gimnazjum, do którego uczęszczał pisarz, w setną rocznicę jego urodzin (1964) zorganizowano poświęconą mu wystawę.
Ekspozycja dotyczy historii XVIII-wiecznego budynku i istniejącej tu szkoły, domu rodziny Żeromskich, czasów szkolnych pisarza i jego późniejszej kariery literackiej. W klimat starych Kielc wprowadzą Cię zawieszone w holu mapy i widoki miasta - takiego, jakimi znał je Żeromski. W salach zobaczysz między innymi nieliczne pamiątki zachowane po rodzicach małego Stefanka. Przekonasz się, jak wyglądało wyposażenie uczniów - drewniane tornistry zwane “dekami” czy mundurek. Będziesz też miał okazję przyjrzeć się surowemu wystrojowi starej szkoły - pochyłym pulpitom z otworami na kałamarze, nauczycielskiej katedrze czy tablicy.
Muzeum zgromadziło też wszystkie pierwodruki utworów Żeromskiego. Niektóre z nich to dziś prawdziwe unikaty!