Szydłów to niewielkie miasteczko, zawdzięczające swój największy rozkwit Kazimierzowi Wielkiemu.
Na przełomie XIV i XV wieku otoczył je solidnymi murami obronnymi z 3 bramami, wzniósł okazały kościół oraz zamek, sprawiając, że obronna warownia stała się jedną z największych strzegących granic Małopolski. Dziś ze względu na doskonale zachowany średniowieczny układ przestrzenny Szydłów określany jest mianem "polskiego Carcassonne".
Do najważniejszych zabytków miasta należą mury obronne wraz z Bramą Krakowską. W renesansowej synagodze z XVI wieku uwagę przykuwa rzeźbiona szafa ołtarzowa do przechowywania zwojów Tory (Aron ha-kodesz). Architekturę sakralną reprezentuje gotycki kościół Wszystkich Świętych oraz ceglana świątynia p.w. św. Władysława z ok. 1355 r.
Obok niej warto zobaczyć XVIII wieczną dzwonnicę, powstałą w wyniku przebudowy baszty obronnej z otworami strzelniczymi w ścianach. Funkcjonujące tu Muzeum Zamków Królewskich mieści się w tzw. Skarbczyku, który jest częścią zamku. Zobaczyć w nim można 10 makiet zamków, a także realistyczne figury znanych postaci żyjących na przełomie XIV i XV wieku, wykonane w skali 1:1. Można obejrzeć, jak wyglądał Zawisza Czarny, wójt średniowiecznego Szydłowa, król Władysław Jagiełło i jego córka Jadwiga Jagiełłówna, a także król Kazimierz Wielki czy król Karol IV Luksemburski.