Małogoszcz

Małogoszcz może poszczycić się historią sięgającą wczesnego średniowiecza.

Osada funkcjonowała już w czasach wczesnopiastowskich, a w 1136 roku została po raz pierwszy wymieniona w bulli arcybiskupa gnieźnieńskiego. W 1408 roku, król Władysław Jagiełło nadał miejscowości prawo magdeburskie. Miejscowość jest uwieczniona w podręcznikach do historii. 24 lutego 1863 roku rozegrała się tutaj jedna z największych bitew powstania styczniowego – wielka klęska oddziałów polskich pod dowództwem Mariana Langiewicza.

W Małogoszczu zachował się stary układ przestrzenny z rynkiem i narożnikowymi ulicami. Niedaleko Placu Kościuszki znajduje się kościół pw. Wniebowzięcia NMP, pierwotnie renesansowy z lat 1591 – 1595, przebudowany pod koniec XVIII wieku oraz w drugiej połowie XIX wieku. Obok można podziwiać renesansową plebanię z XVI – XVII wieku, miejsce kwaterunku Langiewicza. Na małogoskim cmentarzu warto zwrócić uwagę na kościółek pw. Stanisława Biskupa z 1595 roku, z okrągłą wieżą.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...