Przedbórz

, Przedbórz
51°05'07"N 19°52'28"E (51.085467, 19.8747)

Na spokojnym przedborskim rynku dominuje niska, małomiasteczkowa zabudowa, w której doświadczeni poszukiwacze śladów historii znajdą elementy wskazujące na jej dawną świetność.

Rynek, podobnie jak całe miasto, został niemal całkowicie zniszczony już w pierwszych dniach działań wojennych we wrześniu 1939 roku. Ocalały budynki we wschodniej pierzei oraz wyróżniająca się kamienica z podcieniami. Obiekty, które przetrwały wojenną zawieruchę pochodzą z XVIII i XIX stulecia.

Do 2002 roku na przedborskim rynku dominował nierówny bruk. Nawierzchnia została jednak wyremontowana. Ciekawostką jest klimatyczna, kryta gontowym daszkiem drewniana studnia. Stoi ona w miejscu istniejącej do połowy XIX wieku studni miejskiej.

Piętrowy ratusz na tle parterowej zabudowy małego miasteczka wyróżnia się swoją późnoklasycystyczną elegancją. Powstał w latach 1826-1830. Ciekawostką jest tablica pamiątkowa wmurowana w zachodnią fasadę ratusza. Upamiętnia ona nadanie przez króla Władysława Jagiełłę praw miejskich dla… Łodzi. To istotne dla historii obecnej stolicy regionu wydarzenie miało miejsce właśnie w Przedborzu, 29 lipca 1423 r.

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...