Kościół garnizonowy pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Kielcach

ul. Chęcińska 2, 25-020 Kielce
50°52'04"N 20°37'04"E (50.867883, 20.617883)

Większość mieszkańców miasta kojarzy ten kościół pod nazwą kościoła "garnizonowego". Kiedy uświadomisz sobie, że pierwszymi odbiorcami świadczonej tu posługi duchowej był nikt inny jak carscy wojskowi, przestanie Cię z pewnością dziwić nietypowa architektura świątyni.

Ta rzymskokatolicka świątynia była na początku XX wieku zbudowana jako cerkiew. Za projekt budowli odpowiedzialny był Stanisław Szpakowski Stąd jej typowo wschodnia architektura, przywodząca na myśl budowle wznoszone w stylu bizantyjskim. Jej autorem był Stanisław Szpakowski. Ongiś świątynia mogła pomieścić 900 osób a ogrzewanie było parowe. Koszt budowy wyniósł 65 000 rubli.

W czasie I wojny światowej świątynia znalazła się pod okupacją austriacką i służyła jako obóz jeniecki. Po I wojnie wykorzystano jako magazyn. W roku 1925 przekazano duszpasterstwu kieleckich oddziałów Wojska Polskiego. Do roku 1926 trwał remont budynku w celu przystosowania go do odprawiania liturgii rzymskokatolickiej. Dwa lata później wstawiono organy. W latach 50-tych dokonano ponownego remontu.

Obecnie świątynia pełni rolę parafii cywilnej i wojskowej. Wewnątrz znajdziesz wiele elementów świadczących o tym, jak istotna w tym miejscu pamięć o polskich żołnierzach. Kaplicę Pamięci Żołnierza Wojska Polskiego zdobi obraz Matki Boskiej Katyńskiej, a ściany świątyni zdobią liczne tablice pamiątkowe poświęcone polskim żołnierzom.

Kilka kroków od świątyni znajduje się czerwony szlak miejski, który wiedzie przez ciekawe oraz zabytkowe miejsca w mieście stołecznym województwa świętokrzyskiego - Kielce.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...