Małogoszcz, dziś niewielkie miasteczko w powiecie jędrzejowskim, już w XII wieku wymieniany był w dokumentach jako istotny ośrodek władzy w Polsce Piastów.
Wiadomo, że pierwszy kościół stał tu już w 1140 roku, jednakże nieznana jest jego dokładna lokalizacja. Wiemy natomiast, że obecną świątynię zbudowano w latach 1591-1595. Na ścianach kościoła znajdziesz kilka inskrypcji, które wskazują konkretne daty powstania prezbiterium (1593), nawy i kaplic (1595). Również w roku 1595 konsekrowano kościół, co wcale nie zakończyło dalszych prac, które ostatecznie miały swój koniec w 1624 roku. Kościół od tego czasu kilkakrotnie poddano pracom rewitalizacyjnym, dobudowano również zachodnią kruchtę. Wszystkie te prace przyczyniły się do nadania najcenniejszemu zabytkowi miasteczka obecnego kształtu.
Już z daleka widać wysoką, czworoboczną wieżę o 4 kondygnacjach, która góruje nad ciekawą, złożoną bryłą umieszczonego na wzniesieniu kościoła. Wysokie okna o półkolistym sklepieniu doświetlają nawę i prezbiterium, nadając wnętrzu specyficznego klimatu. Zwróć uwagę na ciekawą iluzję kolebkowo-krzyżowych sklepień w głównej osi kościoła. W rzeczywistości są to tynkarskie dekoracje, które, w przeciwieństwie do sklepień budowli gotyckich, nie mają żadnego znaczenia architektonicznego. Przy kościele znajdziesz budynek plebanii, który zachował kilka ciekawych renesansowych i barokowych elementów dekoracyjnych. Co ciekawe, kwaterował tutaj w 1863 r. powstańczy sztab wojsk Mariana Langiewicza, co upamiętnione zostało za pomocą wmurowanej tablicy.