Rzeźba św. Jana Nepomucena w Kielcach

ul. Jana Pawła II , 25-025 Kielce
50°52'01"N 20°37'44"E (50.867117, 20.629117)

Kamienna, zabytkowa rzeźba św. Jana Nepomucena pochodząca z XVIII w.

Jan Nepomucen, naprawdę nazywał się Jan Welfin. Żył w XIV wieku i był Czechem pochodzącym z miejscowości Pomuka, która obecnie nosi nazwę Nepomuka (stąd też jego przydomek). Według kart historii był spowiednikiem żony króla czeskiego Wacława IV Luksemburskiego. W roku 1393 król Wacław starał się stworzyć diecezję niezależną od władz świeckich oraz wpływów arcybiskupa praskiego. Poprzez wzmożone represje starał się wywrzeć wpływ na kanonikach. Pomimo podpisania porozumienia pomiędzy arcybiskupem, a królem dnia 19 marca, dnia następnego aresztował cztery osoby świeckie: Něpra, Nepomucena, Mikuláša Puchnika i Václava Knoblocha. Wszyscy zostali poddani torturom. Z czwórki, wypuszczono troje z nich. Pozostawiono tylko Jana Nepomucena, który był już bliski śmierci. Dostojnicy królewscy podjęli decyzję, aby związać i zakneblować kanonika a następnie przetransportować na most Karola, gdzie zrzucono go do rzeki Wełtawy. 21 marca ciało Jana zostało wyłowione i pochowane w kościele Świętego Krzyża.

Według niektórych źródeł historycznych, śmieć Jan Nepomucen poniósł ze względu na odmowę królowi Wacławowi IV, wyjawienia tajemnicy spowiedzi jego żony, Zofii Bawarskiej. Król planował unieważnienie małżeństwa i ku temu szukał argumentów, ponieważ chciał poślubić Joannę, księżniczkę aragońską.

Jan Nepomucen jest patronem mostów, jezuitów, Pragi, spowiedników, dobrej sławy oraz tonących. Jest również orędownikiem podczas powodzi.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...