Klimatyczna miejscowość w północnej części województwa świętokrzyskiego była w okresie międzywojennym popularnym uzdrowiskiem, w którym wypoczywały gwiazdy filmowe i osobistości ze świata polityki.
Już w XIX stuleciu zauważono specyficzny mikroklimat panujący w tej otoczonej wzgórzami porośniętymi sosnowym lasem miejscowości. Jej niewątpliwą atrakcją było źródło wody “Stefan”. Wodę popularnie nazywano “sercówką”. Nie leczyła ona jednak przypadłości kardiologicznych, a wypływała ze źródła z obramowaniem właśnie w kształcie serca.
Fenomen Czarnieckiej Góry wynika z jej położenia - ciśnienie atmosferyczne jest tu stosunkowo niskie, przez co w powietrzu unosi się więcej pary wodnej. Para łączy się z naturalnymi olejkami eterycznymi z lasów tworząc przestrzeń do inhalacji.
Kuracjusze w Czarnieckiej Górze mogli liczyć na terapię chorób układu oddechowego, pokarmowego, przypadłości ginekologicznych i zaburzeń nerwowych.
Dziś w Czarnieckiej Górze funkcjonuje Świętokrzyskie Centrum Rehabilitacji. Miejsce to czerpie z sanatoryjnych tradycji miejscowości, łącząc naturalne walory lecznicze z nowoczesnymi technologiami.